Σκορδοκαΐλα είναι η καυτερή γεύση που καταλείπεται στη στοματική κοιλότητά μας μετά από την κατανάλωση σκόρδου, κυρίως ωμού και δευτερευόντως μαγειρεμένου όπως στη σκορδαλιά και το Κερκυραϊκό μπουρδέτο.
Σε μια δημόσια ανάρτηση του ο δημοτικός σύμβουλος Καστοριάς, της μείζονος πλειοψηφίας (;;) κ Κ Σαμαράς μέχρι προσφάτως, μας λέει Σκορδοκαΐλα του για τους αγώνες του 8ου Rally Greece Off Road γιατί αναστατώθηκε η περιοχή και το χωριό του.
Είναι ακριβώς η άποψη που έχουν ορισμένοι για τις διεθνείς οργανώσεις που παρακαλούν και ικετεύουν να αναλάβουν και να φιλοξενήσουν πολλοί δήμοι σε όλη την Ελλάδα αλλά… εδώ στην Καστοριά δεν τους θέλουμε.
![](https://kastoriatwra.gr/wp-content/uploads/2021/06/image-20.png)
Να θυμίσουμε ότι για δυο χρόνια οι αγώνες φιλοξενήθηκαν από τον δήμο Καστοριάς αλλά μετακόμισαν στον δήμο Άργους Ορεστικού λόγω αναλόγων αντιλήψεων.
Η έκφραση αυτή έφερε στην σκέψη μας το γνωστό τραγούδι Ο ΕΛΛΗΝΑΣ με την Άννα Παναγιωτοπούλου
Σκασίλα μας
Σκορδοκαΐλα μας
Σκασίλα μας
Μοιράζουμε τα φύλλα μας
Σκασίλα μας
Κοιτάχτε την ξεφτίλα μας
.