Ο καθηγητής σεισμολογίας και διαχείρισης φυσικών καταστροφών Δρ. Ευθύμιος Λέκκας βρέθηκε σήμερα Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2021 στην Περιφερειακή Ενότητα Καστοριάς.
Τον καθηγητή υποδέχτηκε και καλωσόρισε στην περιοχή μας ο θεματικός Αντιπεριφερειάρχης Πολιτικής Προστασίας, Επιπτώσεων Κλιματικής Αλλαγής, Περιβάλλοντος και Υποδομών Θωμάς Μάνος, καθώς η Αντιπεριφερειάρχης Δέσποινα Κοζατσάνη απουσίαζε εκτάκτως για προσωπικούς λόγους.
Παράλληλα, στη συνάντηση κλήθηκαν και παραβρέθηκαν ο Αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας Καστοριάς Διονύσιος Λίτσκας, ο αρμόδιος επιστημονικός συνεργάτης Βαγγέλης Δούφλιας και υπηρεσιακοί παράγοντες των τμημάτων Πολιτικής Προστασίας και ΠΑΜ-ΠΣΕΑ της Π.Ε. Καστοριάς.
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης συζητήθηκαν θέματα διαχείρισης και αντιμετώπισης των επιπτώσεων που προέκυψαν από την ισχυρή σεισμική δόνηση της 9ης Ιανουαρίου με επίκεντρο τη Φλώρινα, η οποία έπληξε τις περιοχές των Δημοτικών Ενοτήτων Κορεστείων και Βιτσίου της Περιφερειακής Ενότητας Καστοριάς.
![Μπορεί να είναι εικόνα 4 άτομα και άτομα που στέκονται](https://scontent.fath6-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/271886908_293978512767908_3862151200931220679_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-5&_nc_sid=b9115d&_nc_ohc=hkC3ZsX7mi4AX9Nw38k&tn=8EbPUSO9btB3HMip&_nc_ht=scontent.fath6-1.fna&oh=00_AT-_NW5zofrrpv0k94g2JmCA2Bjgmlo1cUkVd3EHGgQK5g&oe=61E772E4)